Dla seniora zamieszkanie w domu opieki to spora zmiana, która może być trudna i wymagająca adaptacji do nowej sytuacji. Należy mieć na uwadze to, że jest ona przejściowa – zaledwie kilka dni, czasem tygodni potrzeba, aby starsza osoba odkryła uroki życia w dobrym ośrodku. Warto, aby już na samym początku poznała go od najlepszej strony. Dzięki temu będzie czuła się pewniej w nowym otoczeniu i łatwiej przywyknie do zmian. Zobacz, co można zrobić, aby jej w tym pomóc.
Rozmowa i przygotowanie na zmiany
Nikt nie lubi zmian, które są gwałtowne, zwłaszcza osoby starsze wolą wiedzieć, co je czeka i stopniowo się na to przygotować. Dlatego warto rozmawiać o zaistniałej sytuacji już na etapie szukania ośrodka, gdy rodzina wraz z seniorem podejmie decyzję o zakwaterowaniu potrzebującego w DPS.
Takie miejsce może zapewnić mu całodobową pomoc oraz medyczne, rehabilitacyjne wsparcie, rozwiązać problem samotności, zaspokoić potrzeby duchowe, społeczne. Ustalenie tego, że rodzina nadal będzie odwiedzać seniora, że będzie do niego dzwonić, pisać jest równie ważne. Chodzi o to, aby ośrodek kojarzył się z opieką, dawał poczucie bezpieczeństwa, a nie był traktowany jako kara czy odtrącenie.
Zapoznanie z ośrodkiem
Dobrym pomysłem jest wizyta adaptacyjna, zapoznawcza w domu opieki. Po pierwsze senior powinien móc wyrazić swoje zdanie na temat danego obiektu, a po drugie obejrzeć go na żywo. Takie spotkanie jest dobre dla całej rodziny, bo osoba odpowiedzialna za prezentację odpowie też na wszystkie nurtujące pytania, pokaże dostępne pokoje, opcje zakwaterowania, menu, wyposażenie, harmonogram dnia, otoczenie DPS. To pierwsze wrażenie jest ważne przy wyborze ośrodka i uświadomieniu sobie, jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość.
Profesjonalna opieka medyczna i nie tylko
Osoby starsze potrzebują troski, uwagi i zainteresowania. Zaangażowanie rodziny w ich leczenie, rehabilitowanie, integrację społeczną nie zawsze jest możliwe w pełni. W ośrodku opiekuńczym otrzymają oni całą opiekę kompleksowo. Takie obiekty zatrudniają lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych. Odpowiadają oni za pielęgnację, leczenie i aktywizowanie swoich podopiecznych. A dzięki bogatemu grafikowi zajęć i licznym inicjatywom senior szybko odnajdzie się w nowym miejscu i zaangażuje w nowe wyzwania.
Przyjazne otoczenie
Duże znaczenie dla seniora ma to, jak funkcjonuje wybrany ośrodek, jacy ludzie go zamieszkują. Poczucie przynależności do grupy, możliwość prowadzenia rozmów, wymieniania się doświadczeniami, przemyśleniami i przeżyciami to przyjemna odmiana od dojmującego uczucia samotności. W otoczeniu osób w podobnym wieku, senior czuje się raźniej. Szczególnie gdy dowiaduje się o nich pozytywnych rzeczy na temat ośrodka i sposobu jego funkcjonowania.
Na pewno na ogólne wrażenie wpływ ma też sam obiekt i jego otoczenie. Starsze osoby dobrze czują się blisko natury, mając możliwość obcowania z nią. Cenią sobie spokój i rozwój duchowy, odnajdując w nim siłę i ukojenie.